Göğüs Sızlaması Temel Nedenleri
09 Temmuz 2024

Göğüs Sızlaması Temel Nedenleri

Göğüs Sızlaması

Göğüs sızlaması, pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Göğüs, son derece hassas bir organımızdır ve çeşitli dokulardan oluşur. Göğüs sızlaması, daha çok kadınlarda görülen bir şikayettir. Göğüs sızlaması yaşayan bireylerin aklına ilk olarak kanser hastalığı gelir. Ancak, göğüs kanseri vakalarında göğüs sızlaması nadiren görülen bir belirtidir. Bu nedenle endişelenmemek gerekir. Göğüs sızlaması, bazen hiçbir harekette ya da fiziksel temasta bulunmadan kendini hissettirebilir, bazen de dokununca belirgin bir hal alabilir. Göğüs sızlaması ile yaşamak kolay değildir. Bu nedenle göğüs sızlamasının nedenlerinin araştırılarak bir an önce tedaviye başlanması sağlık açısından büyük önem taşır. Uygulanacak tedavi, sızlamaya neden olan faktörlere göre değişiklik gösterecektir.

Göğüs Sızlaması Neden Olur?

  • Göğüs sızlaması en çok bebeğine anne sütü veren annelerde meydana gelir. Anne sütü, beyinden salgılanan ve prolaktin adı verilen bir hormon sayesinde oluşur. Bebek anne sütünü emdikten sonra annenin göğsü boşalır ve rahatlama meydana gelir. Ancak yaklaşık iki saat içinde yeme ve dinlenmeye bağlı olarak yeni süt oluşur. Annenin göğsüne süt dolduğu zaman bir sızlama hissedilir. Bu doğal bir süreçtir ve bebekler acıktığında veya ağladığında anneler göğüslerinde bu sızlamayı daha yoğun bir şekilde hissederler. Hatta annelerin evlatları için üzüntülerini ifade etmek için kullandıkları "göğsüm sızladı" sözü de bununla ilgilidir.
  • Adet dönemleri yaklaşan kadınlar göğüslerinde şişlik, gerginlik ve beraberinde göğüs sızlaması hissederler. Bu sızlamalar geçicidir ve adet olmaya başladıktan sonra yavaş yavaş kesilir. Bu hassas dönemde kadınların göğsüne hafif bir şekilde dokunmak bile çok acı verir.
  • Anneler, bebeklerini anne sütünden keserken göğse dolan ve boşaltılamayan süt nedeniyle göğüste şiddetli sızlama hissederler. Bu durumlarda göğüsten az miktarda süt sağarak rahatlama sağlanabilir. Ancak bu işlemi çok sık tekrarlamamak gerekir. Çünkü sağma işlemi yapıldıkça yeni süt salgılanır.
  • Göğüs sızlaması, her zaman yukarıda sayılan rutin ve olağan sebeplerin dışında başka nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilir. Kadın veya erkek fark etmez, bazı hastalıkların etkisiyle sızlama şikayeti yaşanabilir. Bu hastalıkların başında göğüs iltihabı ve göğüste meydana gelen kistler gelir. Ancak bu hastalıklarda göğüste sızlamaya eşlik eden başka belirtiler de bulunur. Başka belirtilerle birlikte sebepsiz yere göğüste sızlama şikayetiniz mevcutsa bir uzmana başvurmanız erken teşhis açısından çok önemlidir.

Ekstra Bilgiler

Göğüs sızlaması, aynı zamanda kas-iskelet sistemi sorunları, stres ve anksiyete gibi psikolojik faktörler, hormon dengesizlikleri ve bazı ilaçların yan etkileri nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu durumlarda, doğru tanı ve tedavi için mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır. Ayrıca, düzenli kontroller ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları, göğüs sağlığının korunmasına katkıda bulunabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Aise

30 Mayıs 2024 Perşembe

Oglumu sutten keseli 4.5sene oldu hala sut geliyor ve sislik oluyor bazende sizliyor sag gogusum ne yapmaliyim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aise hanım,

Bu durum bazen hormonal dengesizliklerden kaynaklanabilir. Bir doktora danışmanız en doğru adım olacaktır. Sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin ve doktorunuzun önerilerini takip edin. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Gülgün

Merhabalar geçmiş olsun . Çocuğunuzu sütten keseli çok uzun bir süre geçmiş. Kısa sürede Bü sızlama olması normal. Fakat Bü kadar uzun bir süre sonrasında tamamen iyileşmiş olması gerekir. Bu nedenle bir doktora başvurmanız da fayda var. Aile hekimine ya da bir genel cerraha muayene olmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler

soru

gül

04 Mayıs 2024 Cumartesi

göğsüm 2 aydır agrıyo öksürükte var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Gül,

Geçmiş olsun. Bu tip şikayetler ciddi olabilir, mutlaka bir doktora görünmenizde fayda var. Özellikle 2 aydır devam eden göğüs ağrısı ve öksürük için profesyonel bir değerlendirme önemlidir. Lütfen sağlığınızı ihmal etmeyin.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Mefkure

Merhaba ciğerlerde oluşan enfeksiyon ya da iltihap durumları antibiyotik tedavisinin düzenli olarak yapılmaması durumunda iyileşme göstermemektedir. Bu nedenle kesinlikle doktor tedavisi yapılmalıdır. Bu şekilde ciddi olarak faydalarını görebilirsiniz. Aksi halde daha da tehlikeli bir hal gelebileceğini söylemek mümkündür.

3. Cevap
cevap

Maide

Birbirinden farklı pek cok nedene bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Göğüs son derece hassas bir organımızdır. Sebebini öğrenmek için bir uzmana başvurunuz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üst Göğüs Egzersizleri

Üst Göğüs Egzersizleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göğüste Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Antrenmanı Üst ve Alt Göğüs Antrenmanları

Göğüs Antrenmanı Üst ve Alt Göğüs Antrenmanları

Göğüs Hırıltısı Nedenleri ve Tedavisi

Göğüs Hırıltısı Nedenleri ve Tedavisi

Göğüs Tüpü Nedir ve Nasıl Takılır?

Göğüs Tüpü Nedir ve Nasıl Takılır?

Göğüs Neden Büyümez?

Göğüs Neden Büyümez?

Güncel

Göğüs Sızlaması Temel Nedenleri

Göğüs Sızlaması Temel Nedenleri

Güncel

Göğüs Bedenleri Tablosu

Göğüs Bedenleri Tablosu

Güncel

Göğüs Büyütme Neden Yapılır?

Göğüs Büyütme Neden Yapılır?