Göğüste Şişlik Nedenleri
15 Mayıs 2024

Göğüste Şişlik Nedenleri

Göğüste şişlik; Göğüs üzerinde genellikle tesadüfen fark edilen şişlikler vardır. Bu şişlikler birçok kişinin panik ve endişe içerisine girmesine neden olabilmektedir. Bu oluşan panik ve endişenin en belirgin nedenleri ise kist veya tümör olma olasılığının olmasıdır. Her ikisi de birçok bayanda endişe panik ve kaygı gibi korku duygularının artmasına neden olur. Fakat göğüs üzerinde oluşan her şişlik şikâyeti kist veya tümörlerden kaynaklı olmayabilir. Göğüs boyun ile karın arasında yer alan bölge için kullanılan bir ifade terimidir. Bu kısımda yer alan bölüme göğüs kafesi denir. Bu bölüm birçok hayati organın yer aldığı bir bölüm olup dışarıdan gelebilecek zararlardan korunması için bir bent şeklinde bedenimizde yer alır. Göğüs kafesinin alt kısmında yer alan sindirim solunum ve dolaşım sistemi gibi kişinin hayati fonksiyonlarını etkileyecek olan birçok organı vardır. Bu bölge içerisinde yer alan ve oluşabilecek enfeksiyonel rahatsızlıklardan tutunda başka rahatsızlıklara varıncaya kadar hepsi göğüs bölgesinde sancı ve ağrılara neden olabilmektedir. Fakat göğüs üstünde oluşan şişlikler için her zaman aynı şey söylenememektedir.

Göğüste şişlik nedenlerinin tanısı nasıl konulur?

Bu tür bir olgunun gerçekleşmesi durumunda şişliğin tam olarak hangi bölgede oluştuğu, hastada dokunulması ile veya temas edilmesi halinde ağrı oluşturup oluşturmadığı veya ağrı hissi meydana getirip getirmediği gibi kişide oluşan detaylara dikkat edilmesi ve buna göre tanısının belirlenmesi büyük bir önem taşır.

Göğüste şişlik neden olur?
  • Yağ bezesi: Göğüste fark edilen bu şişlik yağ bezesi dediğimiz basit nedenlerden kaynaklı olabilmektedir. Vücudumuzun cilt altı bölgesinde yağ hücrelerinin birikmesi ile meydana gelen ve sonuç olarak yumuşak kist şeklinde bir görünüme sahip olan yağ bezeleri tıp dilinde lipom olarak adlandırılmaktadır. Bu yağ bezeleri yumuşak bir formda olup üzerine bası yapıldığında hareket eden ama ağrı ya da acı hissi oluşturmayan şişliklerdir. Ayrıca göğüste olmasının yanında vücudun herhangi başka bir yerinde olma olasılığı her zaman vardır.
  • Hasar veya darbe şişliği: Genellikle göğüs bölgesine alınan darbelerden kaynaklı olarak göğüs şişlikleri meydana gelir. Bu şişlikler ağrıya neden olabilmektedir. Göğüsteki şişlik, başka bir deyişle travmatik etkenlerin neden olduğu vücudun kendi kendine oluşturduğu tamamen fizyolojik bir sonuçtur. Eğer şiddeti yüksek bir darbeye maruz kalınmış ise oluşan bu tür şişliklerin ihmal edilmemesi ve hemen doktora gidilmesi gerekir.
  • Meme Kanseri: Dünyada pek çok kadının korkulu rüyası olan meme kanseri de göğüste şişlik alinde kendini gösterebilmektedir. Bunun nedenlerinin başında da göğse dokunulması ile içerisinde oluşan ve ele gelen kistler yani şişliklerdir. Bu tür şişlikler özellikle kadınlarda meme kanseri riskini akla getirir. Günümüzde en yaygın hastalıklar arasında yer alır. Göğüste şişlik, meme kanserinin en bilinen belirtilerinin başında gelir. Oluşan Şişlik, kanserin ilk aşamalarının başında gelen ve ağrısız bir seyir izleyerek ilerleyen aşamalar ilerledikçe ağrı hissiyatı meydana getirir. Fakat bu tür oluşan göğüste şişlikler meme kanseri için yeterli bir bulgu değildir. O nedenle beraberinde mutlaka Uzman bir hekime gidilmeli ve gereken laboratuvar testlerin yapılarak teşhisin netleştirilmesi çok önemlidir.
Göğüste şişlik şikâyetleri, meme kanseri gibi ciddi şikâyetlerin belirtileri olabileceği gibi yağ bezesi gibi çok basit ve zararsız sorunlarında belirtisi olabilir. Bu tür göğüste şişlik durumlarında ihmal etmeden en kısa zamanda mutlaka cerrahi uzmanlara muayene olunması olası tüm risklerin ortadan kalkmasına veya ciddi hastalıkların erken teşhis ile tedavi edilebilmesine olanak sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Erkek Göğüs Oluşumu

Erkek Göğüs Oluşumu

Göğüs Bedenleri Tablosu

Göğüs Bedenleri Tablosu

Haber Bülteni

Güncel

Göğüs Hareketleri ve Teknikleri

Göğüs Hareketleri ve Teknikleri

Güncel

Göğüs Kemiği Hastalıkları ve Tedavisi

Göğüs Kemiği Hastalıkları ve Tedavisi