Göğüs Kafesi Kemikleri Göğü Kafesinin Görevi
12 Temmuz 2024

Göğüs Kafesi Kemikleri Göğü Kafesinin Görevi

Göğüs Kafesi Kemikleri

Göğüs kafesi, toplam 37 kemiğin birbirlerine çeşitli eklemler veya kıkırdak dokularla tutunmaları sonucu meydana gelmiştir. Göğüs içinde akciğerler, büyük damarlar, kalp ve yemek borusunun bir bölümü gibi önemli organlar bulunur. Göğüs kafesi, içerdiği organlar için etkili bir koruyucu olmanın yanı sıra, elastik özelliği sayesinde solunum hareketlerinin normal bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunur. Göğüs kafesi, 12 çift kaburga, 12 tane sırt omuru, 1 göğüs kemiği ve bunlar arasındaki eklemleşmeler ve kıkırdak doku bağlantılarıyla toplam 37 kemikten meydana gelmiştir.

Göğüs Kafesinin Anatomisi

Göğüs kafesi, kesik tepesi yukarıda ve tabanı aşağıda olan bir koni şeklindedir. Kesik olan tepedeki deliğe "göğüs üst açıklığı", tabandaki deliğe ise "göğüs alt açıklığı" denir. Göğüs üst açıklığı, arkada birinci sırt omuru, yanlarda birinci kaburgalar ve önde manubrium sterni ile sınırlanmıştır. Bu deliğin ön-arka çapı 6 cm, enine çapı ise 10 cm'dir. Göğüs alt açıklığı ise 12. sırt omuru ve 12. kaburga, yanlarda kaburga kavisleri (Arkus kostarum) ve önde ksifoid ile sınırlıdır. Bu deliğin ön-arka çapı 12 cm, enine çapı ise 26 cm'dir. Sol ve sağdaki kaburga kavislerinin göğüs kemiği altında yaptıkları 70-55 derecelik açıya "göğüs kemiği altı açısı" denmektedir.

Göğüs Kafesini Oluşturan Kemikler

Göğüs kafesini oluşturan kaburga kemikleri 12 çifttir. Bu kemiklerin bir kısmı, baştan itibaren 7 çifti, göğüs kemiğine bağlıdır. 8, 9 ve 10. kaburga kemikleri de 7. kaburga kemiğinin kıkırdak bölümüne bağlıdır. 11 ve 12. kaburga kemiklerinin ön uçları ise boştadır. Bütün kaburga kemikleri sırtta, sırt omurlarına bağlıdır. Göğüs kafesini oluşturan kaburga kemikleri yassı kemiklerdir.

Göğüs Kafesinin Görevleri

Göğüs kafesinin en önemli görevi, akciğerleri, kalbi, karaciğeri, böbrekleri ve büyük damarları dışarıdan gelecek zararlara karşı korumaktır. Soluk alıp verilmesiyle birlikte göğüs kemikleri hareket ederek genişler.

Kemikler, vücudun dik bir biçimde durmasını sağlamaktadır. Temel kaynağı kalsiyum ve minerallerden meydana gelmiştir. Sert bir yapıya sahip olup iç kısmında ilik bulunur. Herhangi bir nedenle kırılan kaburgaların iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yaşlı insanlarda bu süreç çok daha uzun sürmektedir. Beslenme şartlarına göre de kemik kaynaması kısalır ya da uzar. Gelişim süreci ise ergenlik çağına kadar devam eder.

Ek Bilgiler

Göğüs kafesi, omurga ile birlikte vücut duruşunu ve hareket kapasitesini etkileyen önemli bir yapıdır. Kaburgaların elastik yapısı, göğüs kafesinin genişleyip daralmasını sağlayarak solunum sürecine katkıda bulunur. Ayrıca kaburgalar, kemik iliği üretiminde de rol oynar ve bu da kan hücrelerinin oluşumunu destekler.

  • Göğüs kafesi, hem koruyucu hem de destekleyici bir yapı sağlar.
  • Solunum hareketlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine yardımcı olur.
  • Kaburgalar, vücut hareketlerini ve duruşunu etkiler.

Bu bilgiler doğrultusunda, göğüs kafesinin vücudumuz için ne kadar önemli bir yapıya sahip olduğunu anlayabiliriz. Hem koruyucu hem de destekleyici görevleriyle, sağlıklı bir yaşam sürdürmemize katkıda bulunur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göğüste Şişlik Nedenleri

Göğüste Şişlik Nedenleri

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır?

Güncel

Çökük Göğüs Ucu Nasıl Düzeltilir?

Çökük Göğüs Ucu Nasıl Düzeltilir?

Güncel

Göğüs Sızlaması Temel Nedenleri

Göğüs Sızlaması Temel Nedenleri

Göğüs Neden Büyümez?

Göğüs Neden Büyümez?

Nasıl Göğüs Kası Yapılır?

Nasıl Göğüs Kası Yapılır?

Göğüs Kafesi İskeleti Görevleri

Göğüs Kafesi İskeleti Görevleri